Tipy na výlety od ALPY: Objevte kouzelná místa Vysočiny, která (možná) ještě neznáte

vysocina

Hledáte inspiraci, kam na výlet na Vysočině? Ať už máte rádi toulky přírodou, zříceniny, rozhledny nebo vodní nádrže, připravili jsme pro vás výběr méně známých, ale o to kouzelnějších míst, která stojí za návštěvu. Jako značka s kořeny právě na malebné Vysočině víme, že tento kraj má opravdu co nabídnout – nejen pro tělo, ale i pro duši. Přijeďte se podívat.

Hrady, zámky a zříceniny mimo hlavní proud

Zřícenina hradu Dalečín

Na levém břehu řeky Svratky najdete pozůstatky středověkého hradu Dalečín, který byl založen v polovině 14. století. Kvůli sporům byl prodán Jimramovi z Pernštejna, načež sloužil jako sídlo loupežníků. Kvůli tomu byl v roce 1519 pobořen. Dnes nabízí klidné místo pro zastavení i krásné okolí k procházkám.

Zubštejn

zubstejn alpa_tipRozsáhlá zřícenina Zubštejn se tyčí nad obcí Pivonice v nadmořské výšce téměř 700 m. Hrad byl vystavěn v gotickém slohu zřejmě až ke konci první třetiny 14. století. Původně nesl název Kámen, později Zubří kámen, tedy Zubštejn.Kromě historie vás okouzlí i výhledy do krajiny a přírodní scenérie. Místo s atmosférou, kde se snoubí dávná minulost s lesním klidem. 

Koluje o něm mnoho pověstí – o skrytém pokladu, tajných chodbách či duších. V červenci se tu tradičně koná Bitva o hrad ve středověkých kostýmech.

 

Zámek v Kamenici nad Lipou

V sobě spojuje eleganci i hravost – kromě historického nábytku a železných předmětů zde najdete i výstavu angličáků Matchbox nebo domečky pro panenky. Perfektní pro výlet s dětmi.

Trocha tajemna

Čertův kámen u Smrčné

Jen pár kroků od vlakové zastávky Smrčná u Světlé nad Sázavou se v lese ukrývá skutečný unikát – obří žulový balvan zvaný Čertův kámen.

Balvan měří přibližně pět metrů na výšku a čtyři na šířku. Na jeho čelní straně vás upoutá malba rohatého čerta, a pokud máte chuť, můžete na kámen i vyšplhat – na zadní straně je připevněný žebřík. S místem se pojí pověst o mlynáři, který si přál, aby balvan někdo odstranil, i kdyby to měl být samotný čert... Jak to dopadlo, si přečtete na informační tabuli přímo u kamene.

Zajímavostí je, že okolí je vždy pečlivě udržované – prý kvůli tomu, že se čert občas vrací zkontrolovat, kdo se v jeho okolí potuluje. 

Chodby jihlavského podzemí

jihlavske podzemi_alpaPod historickým centrem Jihlavy se skrývá fascinující labyrint chodeb, který je druhým největším systémem podzemních prostor v České republice. Vznikl už ve 13. století propojením sklepů vytesaných ve skále a sloužil k uskladnění piva, potravin i řemeslných výrobků.

V nejhlubším místě se dostanete 12 metrů pod povrch. Největší raritou je tzv. svítící chodba – stěny jsou pokryty bělavým povlakem, který po nasvícení tajemně světélkuje.Pokud vás láká historie s nádechem záhady, tohle místo by vám rozhodně nemělo uniknout.

 

 

Rozhledny, které si získají vaše srdce

Rozhledna na kopci Rosička

Stojí na místě bývalého leteckého majáku, sloužícího k navigaci nočních letů Praha – Bratislava. Ten byl kvůli silné korozi za druhé sv. války zlikvidován. Dnes z ní uvidíte na Žďársko i okolní kopce – ideální zastávka při cestě krajem.

Rozhledna na Fajtově kopci

U Velkého Meziříčí se tyčí moderní rozhledna ve tvaru šroubovice DNA. Stojí na železobetonových pilotech zapuštěných 16 metrů do země. Vyšlápněte si 175 schodů a odměnou vám budou krásné výhledy na velkomeziříčské okolí.

vyhled fajtuv kopec

Rozhledna Babylon u Kramolína

Kamenná rozhledna z 19. století působí jako z pohádky. Málokdo o ní ví, přitom její výhledy a historie jsou nezapomenutelné. Stojí u Náměstě nad Oslavou a ve vyhlídkovém patře najdete fresky se znameními zvěrokruhu.

rozhledna babylon

Příroda Vysočiny na dosah

Míchova skála

Míchova skála se nachází nad Velkým pařezitým rybníkem, asi 8 km severozápadně od Telče. Tento výrazný žulový útvar v Jihlavských vrších vznikl mrazovým zvětráváním. Okolí nabízí lesní stezky i nádherné ticho – ideální na odpočinek od městského ruchu.

Údolí řeky Doubravy

Mezi obcí Bílek a Dolním mlýnem najdete přírodní kaňon, vodopád i dramatické skály. Jedno z nejmalebnějších míst celé Vysočiny.

Bonus: Když hledáte něco opravdu nevšedního

Zlaté oči u Lipnice nad Sázavou

ALPA tipy_na_vylety_zlate_ociJen pár minut chůze od hradu Lipnice nad Sázavou se ukrývá jeden z nejzvláštnějších výletních cílů na Vysočině – Národní památník odposlechu. V bývalých žulových lomech zde vznikla trojice monumentálních reliéfů vytesaných přímo do skal: Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlaté oči.

Právě Zlaté oči, poslední z trojice, vznikly v roce 2007 ve starém zatopeném lomu Střelnice. Do žulového trojúhelníku, vysokého asi 2,5 metru, jsou vytesány dvě výrazné oči, které jako by tiše sledovaly dění kolem. Autorem je výtvarník Radomír Dvořák z Havlíčkova Brodu, který na reliéfu pracoval zcela sám. Inspirací mu byla nejen symbolika doby, kdy "i kameny slyšely a viděly", ale také touha vytvořit umění, které splyne s přírodou a přitom promlouvá k návštěvníkům.

Památník vznikl bez dotací, z nadšení a recese – údajně s jediným "honorářem" v podobě láhve od místního hajného.

K památníku vede příjemná procházka lesem, cestu vám zpestří i návštěva hospody U České koruny, kde Jaroslav Hašek psal Švejka. A právě z jeho světa pochází i název prvního reliéfu – Bretschneiderovo ucho, odkazující na tajného policistu z románu.

Vysočina je místo, které vás dostane

Ať už se vydáte za příběhem zřícenin, výhledy z rozhleden nebo za klidem lesů a říček, Vysočina vás překvapí svou rozmanitostí. Tak kam vyrazíte jako první?

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru