Nejlepší regenerační metoda je vítězství, říká fyzioterapeut Tatranu

MK3 2505Je nejstarším i nejúspěšnějším českým florbalovým klubem. Tatran Střešovice má ve sbírce celkem 21 mistrovských titulů – šestnáct jich vybojovali muži, pětkrát se z nejcennější české trofeje radovaly ženy. A také letošní sezonu mají oba elitní týmy tradičního pražského klubu rozjetou skvěle! „Vítězství jsou nejlepší metoda regenerace, protože pozitivně ovlivňují psychiku,“ říká s úsměvem Mgr. Václav Bechyňák, fyzioterapeut elitního týmu mužů.

 

Ze zatím posledního mistrovského titulu se florbalisté Tatranu radovali v roce 2015, na robustní zlatou trofej proto začíná pomalu sedat prach. Tuto sezonu mají ale rozjetou skvěle – muži jsou na prvním místě, ženy se drží v kontaktu s medailovými pozicemi. A oprávněně tak mohou pomýšlet na to, že po letech opět zvednou nad hlavu zlatý pohár.

Jonáš Kreysa_1Možná je to pouhá shoda okolností, možná na tom má svůj malý podíl také ALPA, na jejíž produkty Tatran Střešovice právě od této sezony spoléhá. „Výrobky ze sportovní řady mají díky našemu partnerství k dispozici elitní týmy mužů i žen. Celá tatranská komunita má ovšem možnost využívat speciální nabídku od ALPY,“ říká Jakub Menhart, generální manažer klubu. „Než jsme začali jednat o spolupráci, měl jsem značku ALPA spojenou především s tradiční francovkou, pak jsem ale viděl to široké portfolio, ve kterém je spousta zajímavých produktů pro sportovce,“ dodává.

Pro superligové florbalisty je kvalitní regenerace zcela klíčovou součástí tréninkového procesu. V sezoně odehrají 26 zápasů základní části, v play-off mohou odehrát až 15 zápasů během jednoho měsíce. K tomu je potřeba připočítat až osm pohárových utkání, reprezentační akce a přípravné zápasy,“ říká Václav Bechyňák. „A pokud se nehraje zápas, mají hráči individuální nebo společný trénink.“

Nejčastější florbalové bolesti

On sám proto poskytuje hráčům komplexní servis, aby jejich těla náročný program vydržela. Využívat mohou jeho fyzioterapeutické i masérské znalosti. „Nejčastěji za mnou hráči přicházejí kvůli bolestem způsobeným přetížením pohybového aparátu, konkrétně se jedná o stehna, zápěstí, bolesti v oblasti bederní páteře nebo krku. Pokud jde o úrazy, tak nejčastějším problémem je vymknutí kotníku,“ vyjmenovává tradiční florbalové bolesti fyzioterapeut Tatranu.

MK3 2524K léčbě využívá také produkty ALPA, často přitom spoléhá na výrobky s kostivalem. „Používám je nejen na Tatranu, ale také ve své soukromé praxi, protože kostival má mnoho hojivých účinků na poraněné či pohmožděné měkké tkáně, ale přispívá i k lepšímu hojení po zlomeninách,“ dodává.

V jeho ordinaci byste proto našli mimo jiné ALPA GEL KOSTIVAL, který svými účinky příznivě působí na podlitiny, zhmožděniny a výrony, napomáhá hojení zlomenin a vleklých poranění, nebo ALPA KRÉM KOSTIVAL, který uvolňuje namáhané svalstvo a klouby, osvěžuje i chladí zároveň a svými účinky příznivě působí na podlitiny, zhmožděniny a výrony.

„Od hráčů samotných mám také velmi dobrou zpětnou vazbu na ALPA KOŇSKÝ BALZÁM a na chladivou emulzi ALPA – oba výrobky jsou určeny na uvolnění svalů po fyzické námaze,“ dodává Bechyňák.

Rada pro rekreační florbalisty

Ve florbalovém prostředí nepůsobí jen jako fyzioterapeut, ale také jako aktivní hráč na amatérské úrovni. Co by svým spoluhráčům i soupeřům z nižších soutěží poradil? „Nejčastěji kolem sebe vidím obtíže způsobené nedostatečným rozcvičením nebo zanedbanou regenerací, se kterou by jim mohla pomoct také ALPA,“ říká.

Matěj Havlas_1Florbalová Superliga má nyní za sebou krátkou přestávku, během níž se hned čtyři hráči Tatranu představili na světovém šampionátu, ze kterého přivezli stříbrné medaile. Ondřej Němeček dokonce dovedl českou reprezentaci k historickému úspěchu s kapitánskou páskou na ruce.

Bude takto úspěšný také zbytek sezony? Florbalisté Tatranu to mají rozehrané skvěle – v superligové tabulce jsou na prvním místě a na triumf mohou pomýšlet i v Českém poháru. „Zatím panuje s průběhem sezony spokojenost. Vnímám to i jako fyzioterapeut, protože když se vyhrává, vládne v týmu pohoda. Psychika má přitom velký vliv na regeneraci, takže tělo se pak po zátěži zotavuje lépe a rychleji. Jinými slovy: vítězství je nejlepší regenerační metoda.“

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru