Basketbalistky už daleko více vnímají přínos regenerace, říká masér Žabin Brno

ALPA9Když značka ALPA navázala před začátkem této basketbalové sezony partnerství s klubem BK Žabiny Brno, jednalo se doslova o spojení legend. Vždyť moravský tým má na kontě 14 mistrovských titulů, 18x vyhrál Český pohár a jednou dokonce Euroligu, nejprestižnější soutěž v Evropě!  „Jsem velmi rád, že jsme dokázali propojit tradiční český klub s tradiční českou značkou,“ říká Radek Šír, generální manažer klubu.

 

ALPA1Když brněnské basketbalistky nastupovaly v roce 2006 k finálovému zápasu Evropské ligy proti ruské Samaře, v Česku nebyl nikdo, kdo by jim úspěch nepřál. V sestavě měly celou řadu reprezentantek, kterým fandila vyprodaná hala a kterým o rok dřív prestižní trofej jen těsně unikla.

Když se pak po skončení zápasu rozezněla nad Brnem píseň We Are the Champions, byl to jeden z nejpamátnějších momentů české basketbalové historie. Vždyť na podobný úspěch čekal český klub od roku 1976!

ALPA2Nejsou to ale jen vzpomínky. Také v této sezoně bojují Žabiny v evropských pohárech, také nyní patří k české špičce, byť domácí soutěži už několik let dominuje pražský USK. „Opět máme vysoké ambice a v české soutěži chceme dojít co nejdál,“ říká masér týmu Jiří Janovský.

On sám se s francovkou ALPA setkal už jako kluk. „Pamatuji si, že ji děda používal pro různá mazání,“ vzpomíná Janovský, který má ale nyní k dispozici daleko širší škálu produktů s ikonickou žlutou hvězdou.

„Nejčastěji používám základní masážní olej ze sportovní řady, se kterým se mi pracuje velmi dobře. Mám rád také ALPA gel s kaštanem, který nejenže má skvělé regenerační účinky, ale také je velmi šetrný na ruce, což je pro mě jako maséra příjemné,“ vysvětluje Janovský.

1DX 6693Dvakrát denně na hřišti

S hráčkami je s ohledem na jejich vysoké herní a tréninkové vytížení prakticky v denním kontaktu, kromě masérských služeb přitom poskytuje i fyzioterapeutické konzultace. „Holky jsou na hřišti prakticky každý den, a to většinou dvakrát. Lehčí trénink mají profesionální basketbalistky i v den zápasu,“ říká klubový masér, za kterým pak hráčky přicházejí s lehčími nebo většími bolestmi i několikrát týdně. „V posledních letech začaly hráčky daleko více vnímat význam správné regenerace. Ty mladší to musíme pořád trochu učit, protože mají pocit, že jsou nesmrtelné. Ale ty starší už na to dbají velmi pečlivě, zejména pokud prošly reprezentací nebo hrály v zahraniční. Je ale potřeba říct, že Žabiny jsou v tomto velmi profesionální a na regeneraci dbají.“

Mysleli byste, že nejčastěji musí řešit problémy s rameny nebo horními končetinami? Kdepak. Basketbalistky nejčastěji trápí kotníky, chodidla, plosky nohou a další partie dolní poloviny těla. „Obvykle jsou ty problémy způsobeny doskakováním a pohybem po tvrdém povrchu,“ vysvětluje Janovský.

Možná vás překvapí i skutečnost, že basketbalistky jsou náchylnější na zranění kvůli své výšce. „Vysoké hráčky jsou obvykle trochu těžší, jejich koordinace je horší a jejich těla více trpí na bolesti kloubů.“

zabiny brno logo transparentBoj o medaile se blíží

Také tuto sezonu mají brněnské hráčky rozehranou nadějně. V ligové tabulce drží druhé místo, v Českém poháru je čeká čtvrtfinále – v obou soutěžích tak mohou pomýšlet na velké úspěchy. Pouze cesta v mezinárodním Eurocupu pro ně skončila v základní skupině.

„Všechny naše hráčky ten sport milují, všechny jsou do toho strašně zapálené. A pokud prohrají, tak pořádně nespí a přemýšlejí o zápase. Když se jim naopak povede dobrý zápas, všechno je mnohem snazší – lépe spí, regenerují. I moje práce je jednodušší. A na vytyčené cíle je pak snazší dosáhnout.“

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru