Nenechejte si pít krev! Zvolte správný repelent

Repelent Forte proti hmyzu či Alpa Francovka najdete v naší nabídceAsi nikoho z vás komáří štípnutí nevyděsí natolik, abyste s ním spěchali k doktorovi. Na co si ale musíte dát pozor, je kousnutí od klíštěte. Tam už může být návštěva lékaře v některých případech důležitá.

Zejména v českých luzích a hájích je výskyt klíšťat poměrně běžný a některá z nich mohou být infikovaná.

 
Reálné nebezpečí - encefalitida, lymská borelióza

Nakažené klíště, kterého si ještě v den přisátí nevšimnete, může způsobit veliké nepříjemnosti. Čím déle klíště saje, tím víc vypouští potenciálně nebezpečných slin. Bakterií boreliózy se člověk nakazí zpravidla po 12 až 24 hodinách s klíštětem na těle, virům klíšťové encefalitidy stačí hodina. Mezi příznaky lymské boreliózy patří zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. Klíšťová encefalitida je o něco nebezpečnější, ale existuje proti ní očkování. V jejím neléčeném průběhu může dojít k poruchám motoriky, velkým bolestem hlavy, vysokým horečkám a dezorientaci.

Rizika a prevence

Borelióza i encefalitida jsou poměrně nepříjemná onemocnění, pokud se ovšem zachytí včas, není se čeho bát. Zapomínat byste ale neměli především na prevenci - proti klíšťatům se chraňte pokaždé, když se vydáte ven. Klíšťata totiž žijí v lesích, na loukách, v parcích i zahradách. Často se s nimi setkávají také majitelé psů a koček.

Chraňte se

Světlé oblečení vám pomůže rozpoznat klíště hned, když si na vás začne troufat. Za zásadní výbavu do lesů a luk jsou považovány také dlouhé kalhoty a pokud možno gumové holínky. Ne vždy je ale člověk ochotný „pařit" se na celodenním výletě v dlouhých kalhotách a gumákách. Radši tedy pokaždé používejte i repelentní přípravek, který si natřete na všechna místa, kde máte holou kůži.

Vhodné repelenty

Díky repelentnímu přípravku zvýšíte pravděpodobnost, že na vás klíště vůbec nevyleze. Před klíšťaty i obtížným hmyzem se můžete chránit například repelenty Repelent Forte od ALPY. Při výběru se orientujte především podle obsahu účinné látky a jejího druhu. Procento koncentrace tzv. DEET (diethyltoluamidu) v repelentu by mělo vždy přesáhnout minimálně 10 %, aby správně účinkoval.

Babské rady

Pokud chcete zbavit váš domov komárů, naaranžujte doprostřed stolu jednu nebo dvě limetky, do kterých zapíchnete hřebíček. Bude to vypadat hezky a zároveň odpuzovat hmyz. Existuje i jistý tip na domácí repelent. Do klasické ALPY francovky naložte pár kousků hřebíčku a pak se touto směsí potírejte jako běžnými repelentními přípravky.

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru