Fyzioterapeutka házenkářů Nového Veselí: Snažím se hráče vracet do původního stavu

alpa 1Práce s profesionálními házenkáři skýtá celou řadu úskalí, což potvrdí kdejaký fyzioterapeut či masér. Extraligové házenkáře z Nového Veselí má na starost fyzioterapeutka Marta Šilerová, která se jim věnuje naplno. A ve své práci si nemůže vynachválit produkty od Alpy: „Nejvíc jsem si oblíbila konopný balzám s eukalyptem. Má výborný vliv na klouby,“ chválí.

Pracujete zejména s házenkáři, ale máte zkušenosti i s jinými sportovci?
V rámci rehabilitace tu mám občas na starosti nějakého hokejistu, občas volejbalistku, ale víceméně se v plném rozsahu věnuju pouze té házené.

Můžete tedy nějak zhodnotit, v čem jsou házenkáři specifičtí, co se týče té fyzioterapie?
U nich je potřeba upravit trochu ty pohybové stereotypy, abychom do budoucna předcházeli úrazům a přetížením jednotlivých kloubů a svalů. U nich je to specifické tím, že přetíženým svalům se u nich věnuje masér a já se pro ně snažím pracovat jednak preventivně a jednak v rámci úrazů, aby se mohli co nejrychleji vrátit do toho herního režimu a pomoct týmu.

Kdy s nimi máte vůbec nejvíc práce? Po zápasech nebo spíš během přípravy?
Určitě v té přípravě, protože jsou po nějaké pauze a mají větší zátěž, na kterou tělo není v tu chvíli adaptované. A potom samozřejmě v týdnu, kdy jsou po zápase všichni zbouraní a bolaví. O tohle se většinou stará masér a já se je pak snažím vrátit do původního stavu, aby mohli jít do dalšího zápasu připravení.

Kolik jich vůbec za jednu směnu zvládnete odbavit?
Jak kdy. Někdy zvládnu i osm házenkářů, ale někdy to dělám i tak, že jim umožňuji docházet ke mně do práce, protože mám vlastní rehabilitaci. Chodí ke mně třeba na elektroléčbu a další procedury, které se nedají dělat v hale.

Pracujete i s nějakými produkty od Alpy? Případně s jakými?
Alpu používáme hodně. Náš masér od ní používá oleje, jak regenerační, tak hřejivé, které jsou před výkonem opravdu nejlepší. Já sama používám třeba konopný balzám s eukalyptem. Ten využívám na bolavé svaly a klouby, protože vím, že konopí na ně má výborný vliv.

K čemu masážní emulze vůbec pomáhají? Mají třeba nějaký regenerační efekt?
Určitě mají léčivý efekt, protože prohřívají, čímž uvolňují svalový spasmus. Navíc tím, že se prokrví, dochází k rychlejší regeneraci mikrotraumat, které během zápasu vzniknou. Dokonce prostupují až ke kloubům, které hojí. Emulze mají i analgetický, regenerační a kolikrát i protiotokový účinek.

Newsletter

Přihlašte se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy

Naše adresa pro osobní vyzvednutí zboží

Alpa, a.s.
Hornoměstská 378
594 01 Velké Meziříčí
Neváhejte nám zavolat.
+ 420 566 521 401 - 3
Nahoru