Uvolněte svaly a nechejte odplavit únavové látky

Konopný masážní gel na unavené svalyPokud jste přecenili vaše síly a svaly vám to dávají značně na vědomí, je také možné, že jste odbyli strečink před a po sportovní aktivitě. Od svalové bolesti i namožených svalů si však můžete částečně pomoci, nebo ještě lépe – nepříjemnostem předejít. Poradíme vám, jak na to.

Tzv. svalová horečka neboli potréninková bolest svalstva většinou přichází v době, kdy jsme to se sportem nebo fyzickou aktivitou přehnali a tělo se musí vyrovnávat s nadstandardní zátěží. Obvykle se bolest dostaví den až dva po námaze a přetrvávat může několik dalších dní i týden.

Proč nás po sportu bolí svaly?

Může za to kyselina mléčná a mikrotraumata, která vznikají ve svalech. Kyselina mléčná vzniká při rozkladu glukózy ve svalech. Při běžném množství je transportována do jater, kde se opět mění na glukózu. Pokud však dojde k nadměrné fyzické zátěži, ve svalech vzniká její nadbytek, který může způsobovat únavu, bolest nebo i křeče. Pokud je intenzita cvičení vyšší, než je vaše tělo zvyklé, dochází ve svalech také k tzv. mikrotraumatům – malým trhlinkám, které následně způsobují potréninkovou bolest svalů.

Poctivý strečink je důležitý vždy a všude

Před výkonem i po něm si dopřejte dostatečné zahřátí svalů a strečink. Svaly protahujte vždy tahem, ne švihem, tím zabráníte dalšímu možnému pohmoždění svalu. Díky dostatečnému strečinku (nezapomínáme na něj především po aktivitě) zajistíme, že se naše namožené svaly nebudou zkracovat, ale naopak jim zajistíme uvolnění, navíc zmírníme riziko možného poranění a poškození svalů.
Pokud se budete pohybovým aktivitám věnovat pravidelně, kyseliny mléčné se bude tvořit méně, svaly uvyknou zvýšené aktivitě a pokud se objeví potréninková bolest, tělo se s ní rychleji vyrovná. Jako prevence a pro uvolnění svalů je vhodný také pobyt ve vířivce, saunování, masáž, teplá sprcha - prostě příjemná relaxace dle vašeho gusta.

Jemná masáž vaše svaly krásně uvolní

V domácím prostředí si můžete dopřát opatrné protahování spojené s jemnou masáží bolavých míst. K tomuto účelu můžete použít například francovku nebo ALPA konopný balzám s obsahem konopného oleje od společnosti ALPA . Konopný extrakt uvolní nejen svalové napětí, ale pomůže také s odplavením únavových látek.

Bolesti předcházejte a zvolte správnou intenzitu aktivity

Vždy je však třeba myslet především na to, aby sportovní aktivita byla střídmá, abychom naše tělo nepřetěžovali. Pokud se přesto svalová bolest dostaví, neměli byste se pohybu úplně vzdávat, ale zařadit mírnější pohybovou aktivitu, aby svaly nezatuhly.

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru