Podzimní chmury? Poradíme vám, jak je zahnat

Podzimní nálada a atmosféraŠedivá obloha, déšť, zima, krátící se dny… Nic z toho člověku na náladě nepřidá. Není ovšem žádný důvod podléhat podzimním chmurám. Připravili jsme pro vás několik tipů, které vás zahřejí na těle i na duši.

Depresivní stavy v podzimním a zimním období se odborně nazývají sezónní afektivní porucha (SAD) a jejich hlavní příčinou je nedostatek přirozeného světla, který ovlivňuje hladinu hormonu melatoninu a serotoninu, což je látka přenášející nervové vzruchy.

Co to znamená pro vás? Snažte se co nejvíce času trávit na denním, přirozeném světle, případně můžete využít i světelnou terapii pomocí tzv. světelných boxů. Pokud vás ale trápí jen dlouhodobá špatná nálada, únava a nic vás netěší, mohou vám pomoci i některé bylinky a doplňky stravy.

Skvělou volbou je například třezalka tečkovaná, která patří mezi tradiční rostlinné prostředky ovlivňující náladu a v některých zemích západní Evropy se dokonce při lehčích depresích užívá častěji než antidepresiva.

Špatnou volbou není ani šafrán. Blizny krokusu setého patří mezi nejdražší ingredience na světě, zato ale nabízejí mnohem víc než schopnost zajímavě okořenit pokrmy. V tradiční perské medicíně je šafrán po staletí využíván k léčbě depresí a tuto jeho schopnost potvrdili i vědci. Šafrán navíc zlepšuje odolnost vůči stresu, podporuje činnost mozku a působí jako silný antioxidant. Ženy také ocení jeho schopnost zmírňovat premenstruační syndrom.

Pokud chcete s podzimními chmurami i únavou bojovat skutečně efektivně, snažte se zahřát na těle i na duši zároveň. Takovou metodu představuje třeba masáž, kterou si můžete dopřát v salónu, ale také doma s partnerem či partnerkou. Volte přitom takové masážní krémy, které odpovídají vašim potřebám. Na podzim doporučujeme třeba ALPA Koňský balzám hřejivý, díky kterému uvolníte svaly i mysl.

Vždy platilo, že pohyb je nejlepší prevence a v tomto případě i lék.I když máte náladu pod psa, jste unavení a poslední, do čeho by se vám chtělo, je sport, zkuste se přemoci a nevynechávejte ho. Aerobní pohyb má totiž prokazatelně příznivý efekt při lehkých a středně těžkých formách deprese. Nejlepší je pak lehká forma zátěže, zkuste nordic walking (chození s hůlkami), lehčí běh, projížďku na kole nebo třeba svižnější procházku.

Na náladě vám nepřidá ani stres, který se dlouhodobě negativně podepisuje nejen na vašem zdraví, ale také na náladě. Vysiluje totiž organismus a způsobuje únavu. Co s tím? Za každou stresovou situaci si dopřejte jednu příjemnou – jděte na procházku, do sauny nebo si dejte sklenku vína. V boji se stresem vám pomůže také esenciální aminokyselina L-tryptofan, která je obsažena hlavně v červeném mase a vejcích.

Vyzkoušet můžete také recepty našich babiček. Napětí z práce i smutek z podzimu rozmělníte čajem z meduňky nebo rozmarýnu, které fungují jako pohlazení na duši.

Malé zázraky dokážou udělat také vůně v aromalampách. Vaši mysl povzbudí třeba skořice, rozmarýn, hřebíček, kardamon nebo zázvor. Skořici a rozmarýn najdete také v krému Arnika. Jejich aromatické látky si tak můžete užít i v masážní formě, která je daleko příjemnější než pouhá aromalampa.

Podzimnímu smutku ale můžete čelit i tím nejjednodušším způsobem: věnujte se co nejčastěji aktivitám, které vám dělají radost.

Newsletter

Přihlaste se k odběru mazaných novinek ze světa Alpy.

Nahoru